Wamp Server Kurulumu ve Kullanımı

Wamp Server Kurulumu ve Kullanımı

Kategori: PHP | 0

Wamp Server, bilgisayarı bir sunucuya çeviren güzel bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde IP adresiniz üzerinden veya DNS kullanarak domain üzerinden kendi bilgisayarınız üzerinden yayın yapmanızı sağlar. Ayrıca kendi bilgisayarımızda oluşturulan bu sunucu ortamında “local” olarak tabir ettiğimiz alanlarda PHP, MySQL projeleri ile test yapmamızı sağlar.

Wamp Server’ın yaptığı iş, PHP ve MySQL projelerinin çalışması için gerekli yazılımları Windows’a kurmak ve entegre etmektir. Windows için bu gerekli yazılımlar, Apache, MySQL ve PHP şeklindedir. Bu yazılımların baş harfleri ise Wamp’a ismini verir. Yani Windows Apache Mysql PHP.

Kurulum

Wamp Server’ı indirmek için http://www.wampserver.com/en/ adresini kullanabilirsiniz. Bu sayfada kullandığınız Windows platformuna göre 32 ve 64 bitlik indirme seçenekleri sunmaktadır.

Kurulum sıradan basit bir program yüklemek kadar kolaydır. Kurulum sonlarına doğru güvenlik duvarı uyarısı verebilir. Bu uyarıda Wamp’ın güvenlik duvarını aşmasına izin vermeniz gerekiyor. Çünki Wamp lokal bir sunucu oluşturabilmeniz için üstün yetkilere ihtiyaç duyar.

Yükleme tamamlandıktan sonra, Wamp Server’ı çalıştırın. Ekranın sağ altında yeşil bir ikon belirecektir. İconun üzerine tıkayıp, “localhost” seçeneğine tıklayınız. Eğer Wamp Server’ın anasayfası ile karşılaşırsanız, kurulum başarıyla tamamlanmış demektir.

Wamp Server Kullanımı

Wampı açtıktan hemen sonra ister sağ altta çıkan ikonuna sol tıklayıp oradan www dizinine gidebilirsiniz. Bu dizin varsayılan olarak şöyledir: “C:\Wamp\www“.

www klasörünün içerisine attığınız tüm PHP ve diğer türdeki dosyalara http://localhost adresinden ulaşıyorsunuz.

Örneğin “www” klasöründe deneme.php adında yeni bir dosya oluşturup, içerisine aşağıdaki kodları yazalım:

<?php echo “Hello World!”; ?>

Bu kodları yazdıktan sonra, browserınız üzerinden http://localhost/deneme.php yazdığınızda ekranda “Hello World!” yazısı ile karşılaşırsınız.

 

Wamp Server ile IP Adresinden Nasıl Yayın Yapılır?

Bunun için yapman gereken modem ayarlarından “80″ portunu açmak ve ardından Wamp ikonunu sol tıklayıp “Put Online” (Çevrimiçi Hale Getir)’e basmak.

Port açma işlemini hallettikten hemen sonra whatismyip.org gibi bir adresten IP adresini öğrenip eşe, dosta dağıtıp kendi yaptığın çalışmaları paylaşabilirsin.

 

Wamp Server’da Farklı Bir Port Nasıl Kullanılır?

Eğer 80 portunda bir hata yaşadıysanız ya da 80 portu başka bir yazılım ile kullanılıyorsa Wamp’ın config dosyaları ile kullanacağı port adresini değiştirebilirsin.

Wamp’ın ikonunu sol tıkla oradan Apache sekmesine gelip “httpd.conf” dosyasına tıkla. Yazı editöründe açılan httpd.conf dosyasının içinde “Listen 80” satırını bulup istediğin port rakamları ile değiştir ve Wamp’ı yeniden başlatın.

Burada 80 yazan yeri dilediğin rakamlar ile değiştirin ve kaydet deyip çıkın.! Yani portu 90 yaptığında localhost adresi http://localhost:90 olacaktır.

Takip Et Sefa Sungur:

PHP Yazılım Uzmanı

2005 yılında “Bu Front Page neymiş, ne işe yarar, web sitesi mi yapılıyormuş?” sorularıyla başlayan bu merakım, bugün yüzlerce web projesinin altına imza atmama kadar devam etti. Bu merakım hala ilk günkü tazeliğini koruduğu gibi, merakımın üstüne koyduğum yeni bilgiler, her projeden edinilen yeni tecrübeler, işimi her gün daha çok sevmemi sağlıyor.

Son yazıları

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.