Web Sitesi Tasarımı Hakkında Yanlış Bilinenler

Web Sitesi Tasarımı Hakkında Yanlış Bilinenler

Kategori: Web Geliştirme | 0

Günümüzde Dünyada ve ülkemizdeki firmalar, giderek daha fazla web sitesi tasarımı ve online tabanlı yazılımlara bağımlı hale geliyor. Bu nedenle başarılı bir web sitesine sahip olmak için talep çok yüksek. Bununla birlikte, bazı girişimciler, web tasarımı ve geliştirmenin nasıl çalışması gerektiği konusundaki yanlış görüşlere sahiptir.

Bu yazımızda, teknoloji ile tanışık olmayan firma sahipleri arasında web tasarımı hakkında bazı yaygın inançları araştırıyoruz.Tasarımcılarına veya yazılımcılarına güvenmek yerine, her şeyi basite alarak, web geliştiricisinin (yada kendisini böyle tanıtan amatörün) bir web sitesini bir anda “viral” hale getireceğini varsayan binlerce firma sahibi mevcut özellikle ülkemizde.

Web Sitesi Tasarımı Yapmak Kolay İş

En fazla ve en yanlış yanılgılardan biri web sitesi tasarımı kolay olmasıdır. Tabiki değil. Elbette, güzel bir web sitesi tasarımı zahmetsizce görünebilir ve sezgisel olarak çalışabilir, ancak yoğun bir çalışma yapılmadan bu başarılamaz. Web sitesinde bulunan her buton veya özellik, saatlerce kodlama gerektirir. Her stil, yaratıcılığın rafine edilmesi ve bir markanın sesini yansıtması için bir yetenek gerektir.

Web Sitesi Tasarımında Yanlış Bilinenler

Her tasarım büyük araştırmayı gerektirir ve çoğu sıfırdan oluşturulmuştur özgün tasarımlardır. Popüler inancın aksine, en basit web sitesi tasarımlarını üretmek bile bazen çok karmaşık bir yapı ve tasarımı gerektirir. Bu basit ama karmaşık siteler basit siteler değildir. Böyle bir web sitesi projesinin sonuna gelindiğinde, proje için yüzlerce saatin (ve büyük bütçenin) gerektiğini unutmayın!

Tasarımcım Bana Hemen Yanıt Vermelidir

Birçok profesyonel web geliştiricisi için web sitesi tasarımı ve geliştirmesi bir tutkudur. Ancak bu geliştiricilerin çoğu freelance dediğimiz serbest şekilde çalışırlar ve çalışma saatlerini genellikle kendisi ayarlar. Eğer çalıştığınız tasarımcı – ülkemizdeki çoğu firma gibi – sabah 9 akşam 5 çalışmıyorsa, proje üzerinde anlaşmadan önce bu durumun açığa kavuşturulması gerekir.

İyi bir geliştirici, kendi çalışma programının nasıl olduğunu size söylemelidir. Eğer anlaştığınız geliştirici geceleri daha çok çalışıyor ve gece saatlerinde daha verimli olduğunu söylüyorsa, sabah 8’de gönderdiğiniz bir maile hemen cevap vermesini beklemeyin. Bu geliştirici pazar günleri çalışmıyorsa, istemekte olduğunuz değişiklikleri istemek için Pazartesi gününe kadar bekleyin. Siz nasıl bu tür durumlara, sorumlu olduğunuz kişilerden saygı gösterilmesini beklerseniz, geliştirici de bu konuda sizden saygı görmek ister. Değişiklikleri istemek için en uygun zamanı, geliştiricinin programına göre yapmanız, hem proje verimliliği hem de karşılıklı saygı için önemlidir.

Tasarım Bitti, İş Bitti

Web sitesi projeleri bir masa üretimi, bir apartman yapımı gibi tek seferde başla bitir projeleri değildir. Web teknolojiler her zaman değişiyor ve web sitelerinin en iyi uygulamalar ve ortaya çıkan eğilimlerle uyumlu kalabilmek için sürekli güncellenmesi gerekiyor.

İster yeni bir Google algoritması veya yeni bir tsarım trendinden kaynaklanıyor olsun, web siteniz yılda yılda birkaç kez güncellenmesi. Aynı zamanda web sitelerinin 24 saat sürekli çalıştıklarından emin olmak için de muhafaza edilmeleri gerekiyor.

İyi bir web geliştiricisi, kırık bağlantıları, kullanıcı deneyimini ve işlevselliğini sürekli olarak kontrol eder. Benzer şekilde, içerik ve SEO standartları daima akıcıdır, bu nedenle üst sıralarda kalmak istiyorsanız web sitenizin sıklıkla güncellenmesi gerekecektir. Web sitenizi oluşturmak için bir geliştirici ile anlaştığınızda, yönetilmesi ve beslenmesi gereken bir içerik oluşturmalıdır.

Tasarımcım Her İstediğimi Yapmalı

Birçok firma sahibinin, her istediklerini yaptırabileceklerini düşünmeleri anlaşılabilir. Sonuçta parayı veren onlar. Her istediğinin harfiyen yapılmasını istemek hakkındır değil mi? Aslında öyle değil. Web geliştiricileri hayatlarının büyük bir kısmını tasarımın teknik ve yaratıcı yönlerini geliştirmek için harcıyor ki bu onların işi. İsteklerinizin yapılabilirliği konusunda sizden daha deneyimli olan bu geliştiricilerin, firmanız için doğru kararları olduğuna güvenmelisiniz.

Geliştiricileri sürekli yönlendirmemeli, kendi personeliniz gibi kontrol etmemelisiniz. Geliştiriciler ne yaptıklarını zaten biliyorlar ve firmanız için en iyisini istiyorlar. Görevleri, firmanız için bit vizyon oluşturmak ve web sitenizde çok iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Daha fazla trafik almak ve ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmek için teknik bilgiye sahiptirler. Bu nedenle kendi web sitenizin geliştirilmesi noktasında geliştiricinizin kararlarına güvenin.

Tasarım Bitti, Gelsin Trafik!

Web sitesi tasarımı tamamlandıktan sonra binlerce ziyaretçinin web sitenize akın edeceğini sanmak doğaldır. Neden olmasın ki? Harika bir tasarımı olan, hızlı, işlevsel web siteniz var, sizi ve markanızı mükemmel şekilde temsil ediyor ancak ziyaretçiniz yok! Gerçek şu ki, web siteniz tamamlanması web siteniz hemen trend olması için yetmiyor. Web sitesi direkt bir reklam yöntemi değil, online reklamları hayata geçirmek için bir yüzdür. Sonuç olarak insanlar web sitenize ulaşamazsa web sitenizin içeriğinin de pek bir önemi olmayacaktır.

Sitenizin kullanıcı deneyimi, tasarım ve işlevsellik için optimize edildiğinden emin olmak geliştiricinin görevi olsa da, bunu tanıtmak onların görevi değildir. Burada, içerik oluşturma ve sosyal pazarlama gibi diğer pazarlama taktikleri devreye girer. Web siteniz üzerinden işinizi büyütmek için sağlam bir ekibe ihtiyacnız olacaktır. Etkili pazarlama ve web sitesi optimizasyonunun bir kombinasyonunu gerektirir. Dolayısıyla, web sitesi tamamlandıktan sonra derhal para kazanacağınızı varsaymayın. Ne yazık ki bu hala günümüzde inanılan bir olgu…

Herkes Web Sitesi Tasarımı Yapar

Adamlar 300 Liraya site yapıyor. Benim yeğenim de bilgisayardan anlıyor ona yaptırırım bizim siteyi. Bu kadar para mı istenir bir web sitesi için? …

Bu sözleri yıllardır duyuyorum. Ama bu sözleri bana söyleyen potansiyel müşterilerimin yarısından fazlası mahcup bir şekilde bana dönüyorlar. Peki bunun nedeni ne? Gerçekten “Facebook” kullanabilen herkes web sitesi tasarımı oluşturabilir mi? Amaç sadece bir alanadını girdiğinde karşına bir görüntü çıkmasıysa evet. İnternet üzerinde bir çok “kendi web siteni yap” sloganı ile online yazılımlar veya programlara rastlamak mümkün. Bu online yazılım ve programlar, küçük bir işletmenin ihtiyaçlarını giderebilir. Ancak gelişmiş bir web sitesi oluşturmak, örneğin sanal pos entegrasyonu yapmak, mail yönetimi, stok yönetimi, diğer entegrasyon işlemleri, SEO optimizasyonları, back-end geliştirmeler ve veri tabanı uygulamaları gibi isteklere cevap veremezler.

Web Sitesi Tasarımında Yanlış Bilinenler - 2

Bunun için profesyonel geliştiriciler ile çalışmanız gerekmekte. Geliştiricilerin çoğu müşterilerin ihtiyaçlarını gidermek için, bu tür hazır yazılım kullanmak yerine, müşteriye özel kodlamalar ve geliştirmeler yapmaktadır. Bu özel kodlamalara piyasadaki programlar ile ulaşmanız mümkün değildir. Hele bir de çevrenizde size harika bir web sitesi tasarımı yapacağını söyleyen bir akrabanız varsa kaçmanız tavsiyedir. Web sitesi tasarımı olarak size warez (çalıntı) bir tema ile her an “hacklenmeye” hazır bir wordpress sitesi vermesi bir çok müşterimin tecrübesiyle sabittir…

Hala kendi web sitenizi yapmak istiyorsanız buradan Google araması yapabilirsiniz 🙂

Ben Şu Sitenin Aynısını İstiyorum!

Rakip bir firmanız var. Bu firmanın web sitesinin tasarımı sizin çok hoşunuza gidiyor. Ayrıca bu rakip firma web sitesi üzerinden bir çok satış yapıyor veya müşteri çekiyor. Sizin ise web siteniz yok veya web sitenizi beğenmiyorsunuz. Bir web geliştiricisi ile anlaştınız. Size öneri sakın geliştiriciye “ben şu sitenin aynısını istiyorum” demeyin. Eğer anlaştığınız geliştirici bir profesyonelse zaten bunu kabul etmeyecektir. Bu durum hem etik değildir, hem de istediğiniz verime ulaşamazsınız. Bir de telif hakları gibi sorunlar var. Üstelik bu konuda empati kurarsanız, sizin web sitenizin tasarımın çalınmasının ne kadar hoşuna gideceğini, bu cümleyi kullanmadan önce tekrar düşünün.

Ancak web sitesinde kullanılan özellikler, bazı tasarımsal farklılıklar üzerinden ilham alarak daha özgün ve daha etik web projeleri oluşturmak zaten web geliştiricilerinin görevidir.

O Kadar Para Vermem

En sinir bozucu şeylerden biri de web sitesi geliştirmenin ucuz bir şey sanılması. İlk bakışta tasarımı güzel, basit kullanışlı ama işlevsel web sitelerinin, eğitimsiz bir gözle bakıldığında kolayca hazırlanabileceği zannedilir. Ancak bu web projeleri deneyimli ve yetenekli tasarımcıların veya geliştiricilerin eseridir.

Takip Et Sefa Sungur:

PHP Yazılım Uzmanı

2005 yılında “Bu Front Page neymiş, ne işe yarar, web sitesi mi yapılıyormuş?” sorularıyla başlayan bu merakım, bugün yüzlerce web projesinin altına imza atmama kadar devam etti. Bu merakım hala ilk günkü tazeliğini koruduğu gibi, merakımın üstüne koyduğum yeni bilgiler, her projeden edinilen yeni tecrübeler, işimi her gün daha çok sevmemi sağlıyor.

Son yazıları

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.