Localhost'ta Wordpress'in Yavaş Çalışma Sorunu

Localhost’ta WordPress’in Yavaş Çalışma Sorunu

Kategori: PHP, WordPress | 0

Bir çok geliştirici, WordPress için eklenti veya tema geliştirirken kendi bilgisayarları üzerinde, localhost dediğimiz platform üzerinde çalışırlar. Bu platform, geliştiricilerin çalışmalarını yayınlamadan önce çok iyi bir test ortamı ve kolaylık sağlar. Localhost’ta WordPress’in yavaş çalışma sorunu çoğu geliştiricinin en büyük sıkıntılarından biridir. Genellikle sabırsız olan geliştiriciler F5 tuşuna basıldığı anda saliseler içinde sayfayı görüntülemek ister.

Yerel Sunucu Yazılımları

Günümüzde WordPress ve PHP geliştiricilerinin en fazla kullandığı yazılımlar WampServer, XAMPP  ve Bitnami gösterilebilir. Bu yazılımlar ücretsizdir ve yukarıda bahsettiğimiz gibi geliştiriciler için bit çok kolaylık sağladığı gibi projeleri için çok iyi bir test ortamıdır. Ancak ben bu yazılımlardan WampServer’ı kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü aynı anda birden çok web projesi ile çalışma olanağı sağladığı gibi içerdiği bir çok eklenti ve kullanım kolaylığı sayesinde projeleri geliştirirken çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

Localhost’ta WordPress’in Yavaş Çalışma Sorunu Çözümü

İster WampServer, ister XAMPP isterseniz de Bitnami kullanın. Hangisini kullanırsanız kullanın karşılaşacağımız en büyük sorun WordPress’in bu yerel sunucularda yavaş yükleme sorunu olacaktır. Bu yazıda yerel sunucuda WordPress geliştirmeleri yaparken WordPress’in daha hızlı yüklenmesini sağlamak için bir kaç öneride bulunacağım.

cgi_module’ü Devre Dışı Bırakın

Localhost’ta WordPress’in Yavaş Çalışma Sorunu çözmenin en kolay yölü Apache cgi_module’nin devre dışı bırakılmasıdır. Bu modülü devre dışı bırakmak çok kolaydır. Devre dışı bırakmak için iki farklı yol kullanabilirsiniz.

Birinci Yol: Windows’ta sağ alt köşede bulunan WampServer iconuna tıklayın. Ardından açılan menüden Apache sekmesinin üstüne gelin ve yine açılan menü üzerinden Apache modules seçeneğinin üzerine gelin. Yeni açılan menüde Apache üzerinde aktif veya pasif durumdaki Apache modülleri görünecektir. Eğer cgi_module aktif durumdaysa üzerine tıklayın ve devre dışı durumuna getirin. Bu işlemden sonra Apache’yi yeniden başlatmanız gerekebilecektir.

Localhost'ta WordPress'in Yavaş Çalışma Sorunu

İkinci Yol: httpd.conf dosyasını düzenleyip CGI modülünün yüklendiği satırın başına işaretini koyarak modülün yüklenmesini devre dışı bırakın.

LoadModule cgi_module modules/mod_cgi.so satırını aşağıdaki gibi değiştirin,

#LoadModule cgi_module modules/mod_cgi.so

Bu değişikliği yaptıktan sonra Apache’yi yeniden başlatınız ve localhost üzerinde WordPress’in hızını tekrar test edin 😉

 

Takip Et Sefa Sungur:

PHP Yazılım Uzmanı

2005 yılında “Bu Front Page neymiş, ne işe yarar, web sitesi mi yapılıyormuş?” sorularıyla başlayan bu merakım, bugün yüzlerce web projesinin altına imza atmama kadar devam etti. Bu merakım hala ilk günkü tazeliğini koruduğu gibi, merakımın üstüne koyduğum yeni bilgiler, her projeden edinilen yeni tecrübeler, işimi her gün daha çok sevmemi sağlıyor.

Son yazıları

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.