PHP ve Ruby

PHP ve Ruby

Kategori: PHP | 0

Günümüzde birçok yazılımcı, belirli bir yazılım dilinde uzmanlaşmıştır. Yeni geliştirilen programlama dillerini denediklerinde ise hızlıca karşılaştırma yaparlar. PHP ve Ruby, nesne tabanlı yazılımlar için kullanılan programlama dilleridir. Yaklaşık olarak aynı tarihlerde geliştirilmiş olmalarına rağmen, PHP alanında uzmanlaşan birçok yazılımcı bulunmakta.

Ruby ile ilgili yapılan en büyük hata, Ruby on Rails’i ayrı bir programlama dili olarak görmektir. Rails adı verilen framework, yalnızca bir araçtır. Ruby programlama dilinin yazılmasını sağlayan bu framework, Ruby dili ile çalışır. PHP dili için ise daha çok framework seçeneği vardır.

PHP web uygulamalarına hitap edecek şekilde geliştirilmiştir, ancak Ruby genel bir programlama dilidir. Rails frameworkünün geniş şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte web uygulamalarında daha sık tercih edilmeye başlanan Ruby’i, PHP’den ayıran birkaç önemli konu bulunuyor.

PHP ve Ruby Arasındaki Farklar

PHP, oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır ve bu topluluk, sürekli olarak bilgi paylaşımında bulunur. Yaşayabileceğiniz sorunlarda ve karşılaşacağınız çıkmazlarda, kısa bir online arama sayesinde cevaba ulaşabilirsiniz.

Ruby ise daha kısıtlı bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle aradığınız çözüme ulaşmanız daha zor olabilir. Ancak Ruby dilini kullanan yazılımcılar için de topluluk sayfaları bulunmaktadır.

PHP’nin daha geniş bir kitle tarafından tercih edilmesi, ortalama kazanç seviyesi bakımından bir dezavantajdır. Dünya genelinde Ruby kullanan yazılımcı azlığı, ortalama maaşın da daha yüksek olmasını sağlamıştır.

Daha önce yazılım eğitimi ve tecrübesi olmayanlar için PHP, daha kolay öğrenilebilir bir programlama dilidir. PHP’de belli bir seviyeye ulaştıktan sonra Ruby’e geçmek daha kolay olacaktır.

Ruby’nin kullandığı syntax, PHP’ye kıyasla çok daha kolay anlaşılabilirdir. Düzgün yazılmış bir kodu anlamak, Ruby dilinde daha kolay olacaktır.

Ruby, tam anlamıyla nesne temelli bir programlama dilidir. PHP’de ise nesne temelli programlama özellikleri sonradan eklenmiştir.

Birçok yazılımcı, PHP 7’nin Ruby’den daha hızlı performansa sahip olduğunu düşünüyor. Ancak yakın gelecekte Ruby, yeni bir sürüm ile performans hızını arttırabilir.

Ruby on Rails frameworkünün yakın zamanda çok daha fazla kullanılmaya başlanacağı ve PHP’den daha yaygın olacağını düşünen yazılımcıların da sayısı oldukça fazla.

 

 

Takip Et Sefa Sungur:

PHP Yazılım Uzmanı

2005 yılında “Bu Front Page neymiş, ne işe yarar, web sitesi mi yapılıyormuş?” sorularıyla başlayan bu merakım, bugün yüzlerce web projesinin altına imza atmama kadar devam etti. Bu merakım hala ilk günkü tazeliğini koruduğu gibi, merakımın üstüne koyduğum yeni bilgiler, her projeden edinilen yeni tecrübeler, işimi her gün daha çok sevmemi sağlıyor.

Son yazıları

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.